Az angyaltrombita különleges vonzereje, egyedülálló szépsége, valamint enyhe illata miatt az egyik legkedveltebb dísznövény lett Kárpátalján is. Fontos ugyan megjegyezni azt, hogy rendkívül mérgező növény (hallucinogén hatású), némi óvintézkedést igényel a gondozása. Lenyűgöző megjelenése és jellegzetes tulajdonságai miatt, kiváló választás lehet a kertekben és a parkokban történő díszítésre. Az üde zöld lombozat, a hatalmas trombita alakú virágok egyaránt hozzá járulnak ahhoz, hogy ez a növény igazi látványossággá váljon.
Ezek a növények általában nagyméretű fák vagy bokrok, akár 2- 4m-ig is nőhetnek és metszéssel akár kisebb fácskává is nevelhetőek. A levelei nagyok, oválisak vagy hosszúkásak, szépen rendeződnek a növény ágain, ezáltal gazdag lombkoronát hoznak létre. Virágai a leginkább lenyűgöző jellemzői közé tartoznak. A hatalmas trombita alakú lelógó virágok, gyönyörű élénk színekben kápráztatnak bennünket, például: elefántcsontszínűek, rózsaszínűek, fehérek, sárgák, narancssárgák. A lecsüngő tölcséres virágok gyakran 15 – 30cm hosszúságot és 10 – 20 cm szélességet is elérhetnek. A virágok rendkívül díszítőek és illatosak is, így vonzzák a pillangókat és más beporzó rovarokat is.
Mivel az angyaltrombita mediterrán éghajlatú növény, ezért olyan helyet keressünk számára, ahol melegebb és szélvédett a környezet. Szereti a meleget, azonban a tűző naptól óvni kell. Nem szárasság tűrő növény, ezért a rendszeres és mérsékelt öntözésről gondoskodni kell. Főleg nyáron akár a naponta többszöri öntözést is igényli. Télen ennél jóval kevesebb vizet igényel, ilyenkor az sem baj, ha földje teljesen száraz marad.
Tápoldatozása már kora tavasztól ajánlatos, a virágzás serkentéséért. Kora tavasztól a kiültetés után legalább háromszor kell megszórni műtrágyával (ammónium nitráttal), annak érdekében, hogy az újonnan fejlődő hajtásai és levelei, megerősödjenek és levelei pompás erős zöld színben tündököljenek. Májusban mikor már melegebb van, komplex műtrágyával is meg kell szórni, amiben van (N, P, K) és egy kis Ca is lehet külön adagolni. A nyári öntözéskor pedig heti egy alkalommal ajánlatos Kálium – humátot vegyíteni. Havonta pedig egy kis komposztot is lehet a bokor, vagy fa alá helyezni.
Szaporítása egyszerűen történik a hajtás dugványokat vízben és földben is lehet gyökereztetni. Ehhez vágjunk le egy 12-13 cm hosszú szárat egy egészséges anyanövényről. Távolítsuk el az alsó leveleket, majd merítsük a vágás végét egy gyökérképzést elősegítő hormonba. Aztán nedves jó vízelvezetésű talajba kell helyezni, ezt követően 3-4 hétbe telik, hogy gyökerezzen Edényben tartott növények esetén érdemes kétévente átültetni a növényt.
Teleltetésre készülve október elején már ritkábban kell a növényt öntözni és a tápoldatozást is lassan megszüntetni, a fiatal 2-3 éves növényeket melegebb helyen kell tartani. Mivel az éghajlati viszonyok nagyon változóak, most már nálunk is kibírják a telet a 4-5 éves angyaltrombiták. Minél idősebb a növény és minél vastagabb a törzse, annál jobban bírják a fagyot.
Kártevők közül a levéltetű és a takácsatka megjelenése gyakoribb, de előfordul a levélpoloska és a hernyó is. A kártevők eltávolítására sok módszer van, a langyos vízzel történő zuhany, mosogatószerrel kevert permet, levélfényesítő spréj.
Előfordul az angyaltrombita megbetegedése is, ilyen a penész és a levélfoltosság. Mindkét betegség a túlzott öntözésnek és nedvességtartalomnak köszönhetően lép fel a növénynél. Fő teendő ilyenkor a beteg részeket eltávolítani és egy ideig nem kell öntözni, míg meggyógyul a növény.
Ősszel mikor telelőhelyre visszük növényünket, vissza kell metszeni. Érdekes tulajdonsága, hogy az angyaltrombita egész télen alszik és csak kora tavasszal kezdi növeszteni fiatal, friss hajtásait, leveleit.
Popovics Zsanett
2. évfolyamos kertészmérnöki hallgató