Felkészülés a korai szüretre

A 2024-es szőlőszezon az extrém időjárás miatt igen érdekesen alakul. A korai meleg tavasznak köszönhetően igen korán fakadt a szőlő, utána, bár a május kicsit borúsabb, hidegebb lett, de a szüret így is kb. 2-3 héttel korábban kezdődik, mint a megszokott. A júliusi időjárás most nagyon magas hőmérséklettel és komoly UV sugárzással jár. Ez az erős napsugárzás és hő már a meleget kedvelő szőlő számára is problémát okoz.

Ilyen probléma a napégés. Kárpátalja-szerte jelentkezik ez a tünet. Sokan tévesztik össze a fakó rothadás okozta károsodással. Mégis, hogyan tudjuk megkülönböztetni a kettőt? A száraz meleg nem kedvez a gombás betegségeknek. A napégette bogyók mindig a tőke egyik oldalán találhatóak csupán, ahol a déli, kora délutáni napsütés a legjobban éri. A hibás bogyók csak a fürt külső részén találhatóak, a fürt belsejébe nem található hibás szem. A bogyók úgy néznek ki, mintha valaki erősen megnyomta volna, a bogyó barnul, de a szemeken gombatelepek nem találhatóak. 

A napégés tünetei ellen lehet védekezni. A legfontosabb, hogy a szőlőben elvégzett növényvédelmi munkákat és más fitotechnikai műveleteket ne naptárhoz igazítva, megszokásból végezzük, hanem mindig figyeljünk az időjárási körülmények alakulására. A szőlőben elvégzendő ilyen műveletek egyike a fürtzóna kilevelezése, ilyenkor a fürtöket a napfénytől takaró leveleket eltávolítjuk, így a permetezőszer jobban éri a fürtöket és hamarabb fel is szárad a fürt a nedvességtől. Azonban vannak olyan fajták, főleg csemegeszőlők esetében, amelyeknek az intenzív bogyónövekedés időszakában nagyon elvéknyúl a héja, ha ilyenkor jön egy erős napsugárzás igen nagy károkat okozhat. Védekezési lehetőségek: rendkívüli hőhullámokra egyre gyakrabban kell számolni, ezért a fürtzóna leveleit csak mértékkel távolítsuk el, illetve csak arról az oldalról, ahonnan a reggeli délelőtti napsugarak érik, ezek ugyanis nem perzselnek még annyira erősen, de a reggeli harmatot hatékonyan felszárítják. 

Lehetséges még lombtrágyák kijuttatásával mérsékelni a károkat. Fontos a kalcium pótlása ebben az időszakban, magas 30 0C felett ugyanis a növény gyengén vagy egyáltalán nem képes a talajból a kalciumot felvenni. A probléma, hogy a lombon keresztüli pótlásra is csak akkor van lehetőség, ha a hőmérséklet enyhül, erre csak a késő esti vagy nagyon korai órákban van lehetőségünk. 

A napégés tünetének helyes felismerése azért is fontos, hogy feleslegesen ne juttassunk ki gombaölő szereket. A gombaölő vagy rovarölő szerek használata is értelmetlen magas hőmérséklet esetén, ha védekezni kell valami ellen, azt csak éjszaka vagy igen korán reggel végezzük, különben a kezelés hatástalan marad. 

A csemegeszőlők szüretjéhez nem kell különösebb előkészületeket elvégezni, hiszen ezen művelet elvégzéséhez csupán szüretelő edényekre, szüretelő, illetve fürttisztító ollóra van szükségünk. A borszőlők feldolgozásánál már egész más a helyzet, mivel a szüret előreláthatólag két héttel korábban fog elkezdődni. Van néhány dolog, amit idejében be kell szerezni. A szőlő borrá válásához elviekben semmire nincs szükség, hiszen a „hegy leve” önmagától is erjedni kezd, az alkoholos erjedés következtében pedig saját magát tartósítja. Abban az esetben viszont, ha néhány alapszabályt nem tartunk be, vagy valami extrém dologba ütközünk, szükséges a beavatkozás. Az első és legfontosabb szabály a tisztaság, higiénia betartása. Ez vonatkozik a darálóra, bogyózóra, présre, kádakra, hordókra, tartályokra és minden másra, amit a feldolgozás során használni fogunk. A feldolgozó helyiség takarítása is nagyon fontos a feldolgozás előtt. Ezen kívül ajánlott néhány, a feldolgozás során szükséges kezelőanyag beszerzése, még a szüret kezdete előtt. Az első ilyen anyag, amire szinte biztosan szükségünk lesz, ez a kén. Szüretkor használhatunk kénport, törzsoldatot vagy akár Vinprotect nevű kezelőanyagot. A Vinprotect egy speciálisan a cefre vagy must kezeléséhez alkalmazható szer, hatékony védelmet nyújt az oxidáció ellen. Összetételében ként, aszkorbinsavat és borászati tannint tartalmaz, használatával a bekerülő kén mennyisége felére csökkenthető, amivel az erjedési folyamatot pozitívan befolyásolja. A kén használata fehér szőlők esetében szinte elkerülhetetlen, ha szeretnénk a fehér borokra jellemző frissességet megőrizni. Vörös bort adó kék szőlők feldolgozása esetében, amennyiben a szőlő hibátlan, nem rothadt, megfelelő érettsége rendelkezik, a kén elhagyható. A kénezés mértékét és mennyiségét a szőlő állapota határozza meg. Érett egészséges fehér szőlő 5-10 gramm/hektoliter (100 liter), kék szőlőknél 0. Enyhén rothadt, kissé hibás szőlőknél 15-20 gramm/hektó. Erősen rothadt, sok hibás szemet tartalmazó szőlők esetén 25-40 gramm/hektó alkalmazható, amennyiben a fehér szőlő ilyen erősen beteg, hibás, azonnal préseljük, a bogyózás vagy darálás esetén kinyert kész mustot kénezzük csak le, ne pedig a cefrét! 

Erős kénezés esetén, vagy ha a hőmérsékleti viszonyok nem megfelelőek, az erjedés vagy nem indul el, vagy megakadhat. Ilyenkor jó, ha van bekészítve bor fajélesztő, illetve irányított, nem spontán erjesztés esetén is alkalmaznunk kell. A fajélesztők használata viszonylag egyszerű, adagolásuk 20-25 gramm/hektoliter. Először 10-szeres mennyiségű meleg csapvízben „felfuttatjuk” az élesztőt, majd 4-6 óra elteltével a kezelendő musthoz adagoljuk. Extrém hideg must esetén az élesztőt először kis mennyiségű hideg musttal felöntve „szokatjuk” a hideg körülményekhez, majd csak ezután adjuk a musthoz, egyenletesen elkeverve abban. 

Gyorsan feldolgozott fehér szőlők esetében gyakran előfordul a must erjedés alatti befülledése, záptojásszag kialakulás. Ez ellen legjobb a megelőzés, adagoljunk az erjedő musthoz az erjedés kezdetén, majd az erjedés alatt tápsót. A tápsó az élesztő gombák hatékony működéséhez szükséges vitaminokat tartalmazza. Adagolása nem befolyásolja a kierjedt must ízét, színét, alkoholtartalmát, használata egyszerű és hatásos. Beszerzését mindenképpen ajánlom még a szüret kezdete előtt.

A bor karakterének kialakulásában legnagyobb szerepe a leszüretelt szőlő minőségének van. A borász a feldolgozás során kihozhatja a gyengébb minőségű szőlőből is a maximumot. A legfontosabb, hogy minél jobb minőségű szőlőt dolgozzunk fel, legyünk felkészültek a segédanyagok tekintetében, mert az erjedés alatt az idő nagyon fontos tényező. Fontos, hogy az egész évben végzett kemény munkánk eredményét a feldolgozás során minél jobban megóvjuk a feldolgozás során előforduló technológiai vagy borhibáktól.

Varga István, 
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza, a „Pro Agricultura Carpatika” KMJA munkatársa
Forrás: karpatinfo.net