Szőlő korai virágzása változékony időjárás alatt

A korai tavasznak köszönhetően a 2-3 héttel korábban fakadó szőlő korábban is virágzott. Míg általában a virágzás június közepéig, akár végéig is tart, az idén június elejére a szőlőfajták egy jelentős része már elnyitott. A virágzás ideje alatt nagyon változékony időjárás volt tapasztalható. Egyaránt voltak meleg és hűvösebb időszakok, illetve szeles, viharos, esős idő után szélcsendes napsütés. Sajnos a változékony időjárás kedvező a szőlő gombás betegségei számára.

Jó esetben a virágzás előtt legalább már egy, de inkább két-három alkalommal is védekeztek a gazdák. Ezeknek a munkáknak a jelentősége igencsak megnövekszik változékony időjárás esetén. Amennyiben eddig nem védekeztünk, virágzás után mindenképpen permetezzünk a szőlőben. A szőlőt károsító legveszélyesebb gombák: lisztharmat, feketerothadás, peronoszpóra, szürkepenész. Az, hogy melyik betegség milyen erősséggel fog támadni az idén, legfőképpen az időjárás határozza meg. Mint mindig, most is el kell mondani, hogy a megelőzés mindig sokkal hatékonyabb és olcsóbb is, mint a beteg állomány kezelése. 

Mindenképpen használjunk most felszívódó és kontakt hatású gombaölő szert kombinálva. A felszívódó szerek közül találunk olyat is, ami minden betegség ellen védelmet biztosít, vagy kombináljunk két felszívódó szert a teljes védelem érdekében. Kontakt hatóanyagú szerek közül még mindig a kén használata rendkívül fontos. A permetezések során bátran tegyünk a permetszerhez tapadásfokozó adalékanyagot is, ezzel növelni tudjuk ugyanis a védekezés hatékonyságát. A hatékony növényvédelemhez továbbá rendkívül fontos a tőkék megfelelő kondícióban tartása. A tőkék jó kondícióját segíthetjük helyesen elvégzett zöldmunkával, fürtök, hajtások ritkításával. Illetve használjunk komplex mikro és makro elemeket tartalmazó lombtrágyákat. Júniusban gyakran előfordul, hogy a déli órákban a hőmérséklet 22-24 C-fok fölé emelkedik, ilyenkor kerüljük a permetezést, mert a hatóanyagból is veszítünk és a növény is könnyen megéghet. A permetezéseket vagy a reggeli vagy az esti órákban ajánlott végezni. Reggel figyelni kell, hogy a tőke ne legyen nagyon vizes, harmatos. Az esti órákban elvégzett növényvédelmi munkák a leghatékonyabbak. 

A továbbiakban, az időjárástól függően, júniusban 7-14 naponta védekezni ajánlott, fürtzáródásig a bogyók nagyon sérülékenyek, fogékonyak a betegségekre. Ebben az időszakban már ajánlott réztartalmú szerek használata is. Akár a régóta bevált bordóilét is használhatjuk egy-egy permetezésnél. Csemege szőlők esetében a bordóilé késői használata miatt a bogyók foltosak maradhatnak. 

A rendkívül intenzív növekedésnek köszönhetően a szőlők egy része már elérte a felső lugastartó huzalt, a tetejezést azonban még jobb nem elkezdeni. Ha túl korán vágjuk vissza a szőlő hajtáscsúcsát, sok oldalhajtásra, kacsra, számíthatunk. A fürtzóna besűrűsödését mindenképpen kerüljük. Az itt előtörő kacsokat, sarjúhajtásokat törjük ki, de júniusban még a fürtzónát ne levelezzük ki! Az utóbbi évek tapasztalatai alapján, könnyen szenvedhet a gyorsan növekedő, elvékonyodott héjú bogyó napégést. 

A fürtzóna leveleinek eltávolítását majd csak júliusban kezdjük, és akkor se végezzünk nagyon drasztikus beavatkozást egy menetben. A júniusi időjárásban sajnos nagyon könnyen előfordulhatnak nagyobb viharok, netán jégeső. Intenzív csemegeszőlők esetében, ahol már az öntözés pluszköltségét is bevállaltuk, ajánlott lenne jégvédő háló kihelyezése is. A jégvédő háló kihelyezése költséges feladat, de egy nagyobb jégeső esetén azonnal megtérül. Mit tehetünk jégeső után? Legfontosabb, hogy mihamarabb végezzünk növényvédelmi munkát, hiszen a jégverés által eltalált bogyókon könnyen megindul a fakórothadás vagy a szürkepenész. Ezen betegségek ellen, ahogy ki tudunk menni az ültetvényre, védekezzünk. A továbbiakban távolítsuk el a sérült hajtásrészt, és juttassunk ki lombtrágyát a hajtásnövekedés fokozása érdeképen. A letört, levágott fő hajtás helyett hagyjunk meg 2-3 hónaljhajtást. Fontos továbbá a tőkealjak gyommentesítése is. A legjobb és sajnos a legdrágább a kézi megmunkálás, kapálás, amennyiben erre nincs lehetőség, kaszáljuk ki a sorok alját vagy használjunk gyomirtó szert. A gyomirtó szerek használata, bár egészségre ártalmas, de hatékony és olcsó megoldás. Jó megoldás továbbá soraljművelő gépek beszerzése, de ez csak nagyobb területen térül meg, mivel egy hatékony eszköz ára igen magas. 

A gyümölcsöskertekben is akad bőven munka, a korai cseresznyék szedése után már a későbbi fajták betakarítása zajlik. Az őszibarack ültetvényekben már elvégezték a ritkítási munkákat, aki még nem tette, sürgősen csinálja meg. Az őszibarack ritkítás nélkül nem hoz tetszetős, eladható méretű termést. Az idei évben nagyon jól kötött az őszibarack, szinte minden virág megtermékenyült, így volt miben válogatni. Ritkításkor mindig a szépen fejlődő nem deformált terméseket hagyjuk meg. Egy-egy barack között mindig annyi távolságot hagyunk, hogy a barackok teljes méretük elérése után se érjenek össze, leegyszerűsítve: két barack között hagyjunk egy ökölnyi távolságot. A ritkítás után következhet az őszibarack zöldmetszése, ilyenkor a katlan vagy csésze formára kialakított fák belseje felé törő hajtásokat távolítjuk el, hogy a napfény bejuthasson a fák közepébe is. 

Növényvédelmi szempontból elsősorban a tafrinia és a levéltetvek ellen szükséges permetezni. Az almában a varasodás és a lisztharmat fertőzés van jelen, ezen kívül a tetvek és molyok ellen kell még védekeznünk.

Minden kultúra esetében a betegség megelőzésére fektessünk nagy hangsúlyt, bár a korai fakadás, virágzás nagy munkacsúcsot okozott szinte minden növény esetében, igyekezzünk a munkákat idejében elvégezni, remélve, hogy a szélsőséges időjárás nem tesz kárt a kemény munkánk gyümölcsében.

Varga István, 
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza, a „Pro Agricultura Carpatika” KMJA munkatársa
Forrás: karpatinfo.net