A mentafajokat több mint kétezer éve használja az emberiség. A borsmentát viszont csak 250 éve. Mégis napjainkban e fajnak van a legnagyobb gazdasági és gyógyászati jelentősége. Felhasználása rendkívül széleskörű. Nagy mennyiségben használja a korszerű gyógyászat, az élelmiszeripar, valamint a kozmetikai ipar egyaránt. Az alábbiakban bemutatjuk ezt a csodás növényt.
Rendszertani besorolás
A Lamiales (árvacsalán – virágúak) rendjén belül a Lamiaceae (ajakosok) családjába tartozik. A Mentha nemzetségben több mint 50 fajt tartanak számon.
Botanikai leírás
Lágy szárú, évelő növény (H). Vékony, 15-20cm hosszú gyökerei, gyöktörzs csomóiból és föld alatti tarackszerű hajtásaiból erednek. Gyökérzete sekélyen terül el a föld alatt. A gyökértörzsből eredő sztólókkal telel át, melyek hajtás és gyökérképződésre egyaránt alkalmasak. Szára 30-100cm hosszú, lilás színű (antociános), elágazó. Levelei hosszúkás tojásdad alakúak, csipkés szelűek. A levéllemez színén és fonákán illóolajtartó mirigyszőrök vannak. Virágzata álörvökből összetett füzér, virágai világos lilák, sziromlevelei gyorsan lehullanak. Termése makkocska, ritkán érlel csiraképes magot.
Előfordulás és környezeti igény
Természetes előfordulása nem ismert. Valószínűleg Angliából származik, de egyes szerzők úgy vélik a Távol Keleten alakult ki. Melegigényes, de a nyugalmi időszakban hidegtűrő Fény- és vízigényes faj.
Termesztés és betakarítás
A mentaültetvényt kb két-három évig érdemes fenntartani. Szaporításuk kizárólag vegetatív úton lehetséges, leggyakrabban a sztólóról történő szaporítást alkalmazzák. A telepítés általában ősszel történik, október környékén. 50-60 cm-es sortávolságra, 13-15cm mély barázdákba zsinórszerűen fektetik a megtisztított sztólókat, majd kevés földdel betakarják. Tavasszal palántaként lehet ültetni a gyökeres sarjhajtásokat. Vadon is gyűjthető. Illóolaj-előállítás céljára évente kétszer vághatók az ültetvények. Herba előállítására évente akár háromszor is vágható. A folium előállítása kézi-munkaigényes folyamat. A herbával megegyező vágásidőben, de általában kaszával, főleg a reggeli órákban végzik a betakarítást.
Elsődleges feldolgozás, tárolás
Amennyiben illóolaj előállítás a cél, vízgőz-desztillációval lepárolják a növényanyagot, majd az elkészült illóolajat hűvös helyen, sötét színű üvegekben tárolják. A herba előállításra szánt mentát betakarítást követően rögtön szárítani kell, majd ezt követően zsákolva tárolják. Folium- előállítás esetén a levágott hajtásokról kézzel lehúzzak a leveleket, majd vékony rétegben kiterítve szárítják.
Drogja és hatóanyagai
A borsmenta szárított virágzó hajtása (Menthae piperitae herba), szárított levelei (Menthae piperitae foliurn) és illóolaja (Menthae piperitae aetheroleum) adja a drogot. Utóbbi kettő, hivatalos drogként szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.
A borsmenta tartalmaz 0,8-5% illóolajat, amely 45%-ban mentol, 24%-ban menton, 10%-ban mentofurán és 4% ban mentilacetát. Tartalmaz továbbá még fahéjsav – származékokat, flavonoidokat, triterpéneket, piperitont, olykor pulegont.
Farmakológiai hatás, felhasználás
Spazmolitikus (görcsoldó), koleretikus (epehajtó), valamint karminativ (bélgörcsoldó, szélhajtó) hatású.
A borsmenta levelének és illóolajának fő hatóanyaga a mentol, amely fokozza a nyál- és epetermelést, gyenge görcsoldó és gyulladáscsökkentő, valamint hűsítő és antiszeptikus hatású. Teája hidegen émelygést és hányingert is csillapít. Az olaját a felső emésztőszervi traktus rendellenessége, epeképződés hiánya, légzőszervi megbetegedések, köhögés, és megfázás esetén is javasolják. Külsőleg alkalmazható reumatikus fájdalmak, bőrviszketés, csalánkiütés kezelésére. Kiváló a gyomor, belek, epehólyag görcsökkel járó panaszai ellen. Használják hintőporokban, kenőcsökben, fogápoló szerekben. Az orr- és garatnyálkahártya gyulladásai esetén ecsetelők, gargalizálók formájában. Megfázás esetén jó inhalálásra az illóolaja. Gyógyteákban illat- és íz javító szerepe is fontos.
Érdekes tény, hogy a borsmenta esetében egyre változatosabb illóolaj-összetételű fajták közül válogathatunk. A nemesített fajták között „csokoládé”, „citrom”, „gyömbér” és „levendula” illatú növényekkel is találkozhatunk.
Imre Alexandra
3. évfolyamos kertészmérnöki hallgató