Méltatlanul kevéssé ismert nemzetség a rózsafélék családjába tartozó gyöngycserje, melynek mindössze néhány faja ismert, Kínában, illetve Közép-Ázsiában. A dúsvirágú gyöngycserje (Exochorda x macrantha) az egyik leggyakoribb gyöngycserje hibrid, mely kb. 2-2,5 méteres maximális magasságot érhet el. Díszítőértékét a kissé íves hajtásokon pompázó, hófehér virágai adják. Rendkívül mutatós, lombhullató cserje. Gondozása egyszerű, nem igényel különösebb odafigyelést. Az alábbiakban bemutatjuk ezt a csodás növényt.
Ez a látványos lombhullató cserje, melyet a turkesztáni (E. korolkowii) és a fürtös gyöngycserje (E. racemosa) keresztezésével hoztak létre, akár 2,5 méteres magasságot is elérhet, a kereskedelemben leggyakrabban előforduló, The Bride’ névre keresztelt fajtája azonban ennél rendszerint alacsonyabb marad. Ívesen meghajló hajtásain áprilistól nyílnak fürtökbe rendeződött hófehér virágai, melyek bimbós állapotban gyöngyszerű hatással rendelkeznek, innen ered elnevezése is.
A levelek már a virágzással együtt elkezdenek kihajtani, de végső méretüket csak azt követően érik el. A növény ovális levelei középzöldek, alapvetően fakóak, az ősz folyamán időnként sárgára színeződnek. Nemcsak virága, a dúsvirágú gyöngycserje termése is mutatós. Az őszre kialakuló termések barnáspiros színűek, csillagra emlékeztetőek. Mivel nem túl nagy növény, ezért azok is bátran ültethetik, akiknek viszonylag kis kert áll rendelkezésükre. Előkertbe is ideális választás, sőt akár virágzó térelválasztót is kialakíthatunk belőle.
Gondozása
Kis gondozási igényű növény. A friss telepítést öntözzük rendszeresen.
A dúsvirágú gyöngycserje tolerál ugyan némi árnyékot, legerőteljesebben napos fekvésben virágzik. Ültetési helyéül világos, vagy napos ültetési helyet válasszunk. A különböző talajviszonyokhoz elég jól alkalmazkodik, de a szélsőségeket nem szereti, ne ültessük túlságosan lúgos, vagy kötött talajba.
Átlagos kerti talajon jól fejlődik, középkötött, jó vízáteresztő képességű talaj ideális a számára.
Vízigénye közepes, fiatal korban rendszeresen öntözzük, a jól meggyökeresedett példányok azonban könnyedén átvészelik a száraz időszakokat is. Virágai az előző évi hajtásokon fejlődnek, ezért metszeni csak a virágzást követő periódusban szabad. A dúsvirágú gyöngycserje teljesen télálló nálunk, de a kései fagyok ritkán károsíthatják a korai virágokat.
Szaporítása
Szaporítani dugványozással lehet.
Betegségek és kártevők
A dúsvirágú gyöngycserje nem túl kényes, a betegségekkel és kártevőkkel szemben is ellenálló növény.
A fentiekkel megegyező tulajdonságokkal rendelkezik a Exochorda racemosa – Fürtös gyöngycserje is, amely szintén egy kiváló választás lehet a kertdíszítéshez.
A nemzetség nálunk legelterjedtebb képviselője. 3–5 m magasra növő, lombhullató, terebélyes cserjék. Fő értéküket a májusban nyíló hófehér virágai adják, de ötbordás, papsapkára emlékeztető, tokszerű tüszőtermésük is érdekes téli dísz, melyet a virágkötők előszeretettel alkalmaznak alkotásaikban. Szoliternek, cserjecsoportokba ültessük. Rendszeresen csíraképes magot terem. Hazája Kína. Klímánkat jól tűri, a szélsőségek kivételével gyakorlatilag mindenhol telepíthető.
Tápanyag dús kerti talajon jól fejlődik, középkötött, jó vízáteresztő képességű talaj ideális a számára. Szélsőséges talajokra nem javasolt a telepítése. Nagy fényigényű növény, árnyékolását kerülni kell. Közepes vízigényű növény, de a rendszeres öntözést meghálálja aszályos időben. Kórokozók, kártevők nem bántják.
Imre Alexandra
3. évfolyamos kertészmérnöki hallgató