A szüret a 2024-es évben szinte minden fajtánál 2-3 héttel a megszokottnál korábban befejeződött, már a késői fajtákat is betakarították. A kék bogyójú fajták héjon erjesztése még tart a feldolgozókban, de lassan azok is a présekbe kerülnek, kezdődhetnek a pincében végzendő feladatok: fejtés, derítés, szűrés, kénezés, feltöltés, házasítás stb. Nézzük sorba, milyen feladatokat kell végre hajtani, milyen sorrendben és minek mi a célja és eredménye.
A borral végzett első munka a fejtés. A fejtést végezhetjük gravitáció segítségével egy egyszerű műanyag slang használatával, vagy erre a célra kialakított borszivattyúval is. A szivattyú használatával a folyamat lényegesen gyorsabb, és végezhetjük teljesen zárt rendszerben is. A bort minden ilyen művelet, amit géppel végzünk, szerkezetileg megbolygatja, ezért célszerű a lehető legkevesebb alkalommal elvégezni azt. Az első fejtésnél a durva seprőt távolítjuk el a kierjedt mustról. Az erjedés végét a kotyogón való CO2 távozásának leállása jelzi, de kóstoljuk is, mert az erjedés el is akadhat. Ebben az esetben a bor még édeskés, alkoholtartalma alacsony, borbetegségekre igen fogékony, az erjedés újra indítása javasolt. Az erjedés végét jelzi az is, hogy a borban magától megindul a tisztulás.
Fejtés előkészítése. Először is készítsük elő azt az edényt, hordót, tartályt, amibe a bor kerülni fog, nagyon fontos, hogy az edény legyen tökéletesen tiszta! A higiéniai szabályok betartása rendkívül fontos. Amennyiben van rá lehetőségünk, az üres edénybe engedjünk CO2 gázt, ezzel is segítve az oxidáció elkerülését. Hordóknál gyakran felmerülő kérdés a kénlap égetése, mikor kell, mikor nem. A hordóban elégetett kénlap nem fejt ki olyan hatást, mint a borhoz kevert kénpor, vagy törzsoldat használata. A kénlap égetése a hordó fertőtlenítését szolgálja. A fahordó tisztítása igen alapos munkát igényel, főleg abban az esetben, ha több hónapon keresztül használaton kívül, üresen állt. Amennyiben ereszt, csepe, először hideg vízzel áztatjuk, dagasztjuk, akár több napig, de a vizet 1, maximum 2 naponta cseréljük le. Amikor a szivárgás már gyengébb, forró vízzel a hordót „forrázzuk”, ezzel a még be nem dagadt kis szivárgások is megszűnnek. A forrázás után a hordót még többször kiöblítjük hideg vízzel, és csak ha semmilyen rossz illatot nem érzünk benne, akkor vesszük használatba.
Ha az előző évben a hordóban a bor megromlott, a hordó mosása legyen még alaposabb. Ilyen esetekben ajánlott tisztítószer használatát is beiktatni, kaphatóak különböző tisztítószerek. Amennyiben nem tudjuk megoldani a problémát, forduljunk kádár mesterhez, aki kifenekeli esetleg újra égeti a hordót. Semmiképpen ne használjunk hibás, beteg hordót!
A hordót mosás után lefordítva hagyjuk kicsepegni, csak ezután tesszük a helyére és égetünk el benne kénlapot. Egy kénlap 100 literhez elég, példaképpen: egy 300 literes hordóhoz 3 lap elégetése szükséges. Az átfejtett fiatal bort mindenképpen kénezzük. A kének nagyon jó redukáló hatása van, ami a káros oxidációs folyamatokat visszafordítja, és a borhibák elkerülését eredményezi.
Használhatunk kénport vagy törzsoldatot is. A törzsoldat használata jobb, de ha a beszerzésére nincs lehetőségünk, a kénport is bátran használhatjuk. Egészséges, jó állapotban lévő bornál ez első fejtésnél ajánlott egy erősebb kén adag használata. Porkénből 20-40 gramm/hektoliter, míg 5%-os törzsoldat használatánál 1-1,5 dl /hektó használata ajánlott. A fejtés és kénezés után a bor magától is tisztulni kezd, de ettől függetlenül ajánlott valamilyen derítőszer adagolása a borhoz, hogy tükrös tiszta bort kapjunk. A derítőszerek nem valamilyen kémia anyagként képzeljük el, ami a bor ízén, küllemén változtat. Legismertebb a bentonit, ami földalapú és csupán a zavaros részeket köti magához, és mivel nehéz, a hordó aljára száll, így jól elválasztható a tiszta bor a zavaros anyagoktól. A derítőszerek nagy része előkészítést igényel, általában 10 szeres mennyiségű szobahőmérsékletű vízben duzzasztjuk, 6-24 óra elteltével egy egységes, szagmentes oldatot kapunk, amit keverjünk a borhoz. Fontos, hogy a derítőszerek nem működnek 14 Co alatt, tehát ha a pince és a bor nagyon hideg, akkor derítőszer használata mellett sem tisztul meg. A derítőszer alapos elkeverése után a bort állni hagyjuk, 6-12 nap elteltével a bor megtisztul, ekkor fejtsük le az üledékről, természetesen ebben az esetben is tiszta edénybe. Második fejtés után is fontos a kénezés, de a mérték is sokkal alacsonyabb az előző adag negyede.
Amennyiben a borban a tisztítás után semmilyen problémát nem érzünk, következhet az érlelés. Érlelés során nagyon fontos, hogy ügyeljünk az oxidáció kizárására! Az edény minden esetben legyen tele, hogy minél kisebb felületen érintkezzen levegővel.
A fahordók egyik hátránya az úgynevezett „apasztás”, tele töltött hordónak néhány hét elteltével akár több liternyi híja is lehet, ezt gyakran ellenőrizzük és töltsük fel. Nem új találmány a torma tabletta, de használata nagyon pozitív, régen megtisztított torma szeletet tettek a borra, mára ennek egy egyszerűbb módszere ismert. A torma tablettát borászati szaküzletben vásárolhatjuk meg különböző méretben. A tablettát a bor tetejére helyezzük, fejtést követően, a bor tetején úszó tabletta megakadályozza oxidációt, gátolja a hártya kialakulását, ami később a bor virágosodásához vezet, illetve az ecetesedés egyik kiváltó oka. A megkezdett hordó különösen ki van téve a nemkívánatos folyamatoknak, ezért azt fejtsük kisebb edényekbe, vagy használhatunk úszófedeles műanyag vagy inox tartályokat is.
A borok érlelése során nagyon jó hatással van a borok ízére és eltarthatóságára egy jó hordó használata, azonban sok odafigyelést és előkészítést igényel, és sajnos kiszorulóban van a modern borászatokból. Csak prémium borokat érlelnek hordóban. Pedig egy jól kezelt, mindig alaposan kitisztított fahordó akár 100 évig is használható. Egy-egy ilyen régi, még jó állapotban lévő hordó igen nagy kincs egy borászatnál, és a borászat precizitását, munkaszeretetét is mutatja.
Varga István,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” KMJA munkatársa
Forrás: karpatinfo.net