A kalcium fontos növényi tápelem, hiánya a talajban a növény szempontjából a legkülönbözőbb módokon és formákban jelentkezik. Nem reutilizálható (nem épül át) és a legnehezebben mozgó tápelem. A hiánytünetek ezért rendszerint a fiatal növényi részeken jelennek meg először.
Kalciumhiány a zöldségféléknél
A kalciumhiány már palántakorban is megfigyelhető. A palánták fejletlen gyökere, a gyökérrothadás, a gyökértenyésző csúcs barnulása is részben az elégtelen kalciumellátás következménye.
A paprika és a paradicsom termésein csúcsrothadás lép fel. A bogyók bibepont felőli oldalán kezdetben világosbarna, később beszáradó sötétbarna folt alakul ki. A szövetelhalás már egészen fiatal korban megindul, ezért a tünetek az éretlen termésen is jól megfigyelhetők. A paprika és a paradicsom csúcsrothadásának gyakori oka a magas EC-érték a talajban. Ez adódhat a túlzott műtrágyázásból, a szikesítő hatású, rossz minőségű öntözővízből vagy csak egyszerűen az öntözés hiányából.
Az uborkánál a főszár növekedése lelassul, az ízközök megnyúlnak, a levelek fonák irányba pödrődnek. Egy idő után a főszár hajtáscsúcsa elpusztul, elnyálkásodik. A beteg növény levélzete haragoszöld lesz, később az erek közötti szövetek kivilágosodnak. Ezek a tünetek rendszerint – az elégtelen gyökértevékenységből adódóan – más tápelemek hiányát is jelzik. A beteg növényen fejlődő termések csokrosan alakulnak ki, aprók, deformáltak maradnak.
A fejes salátánál a fiatal levelek hullámosan növekednek, a belső leveleken apró, barna foltok alakulnak ki, melyek idővel összeolvadnak. Később a saláta közepe barnásfekete lesz. A tünetet nem mindig a talaj alacsony mésztartalma okozza, gyakran a növény transpirációját zavaró tényezők – például a magas páratartalom következtében kialakuló lassúbb mészfelvétel – váltják ki.
A káposztaféléken a levelek csúcsi részén száradás formájában jelentkezik a mészhiány. Először a levélszél közelében apró beszáradó foltok keletkeznek, majd ezek egybefolynak, és a levélszéltől a levélnyél irányába húzódó barna folt alakul ki.
A termesztésben tapasztalható kalciumhiány-betegségek ritka esetben vezethetők vissza a talaj alacsony mésztartalmára, általában a vízellátás, a párologtatás zavarából és más tápanyagok túltrágyázásából adódnak (pl. alacsony vagy magas páratartalom, nitrogén- vagy káliumtúladagolás). Ezért a megelőzésnek és a gyógyításnak a leghatásosabb módja a klimatikus tényezők pontos szabályozása és a rendszeres öntözés.
A kedvezőtlen környezeti tényezők megváltoztatásával egy időben a betegség gyorsabb megszüntetése érdekében célszerű lombtrágyázni is. Ugyan a lombtrágyázással a talaj trágyázása nem helyettesíthető, de nagyon jól kiegészíthető. A lombtrágyázás a hiánytünetek gyors megszüntetésére az egyik leghatásosabb módszer. Lombtrágyázásra alkalmas szerek: Ca-nitrát, Wuxal kalcium.
A kalciumtúladagolás
A kalciummérgezés tünetei nem ismertek, a talaj magas mésztartalma elsősorban a mikroelemek felvehetőségének az akadályozásában nyilvánul meg. Levélzöldségfélék esetében megfigyelhető a vas, a mangán, a cink hiánya, míg a paradicsomon a bór hiánya (terméskötődési zavarok).
Tihor-Sárközi Mónika,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány falugazdásza
Forrás: karpataljalap.net