A másodvetésű paradicsom betegségei – Hosszú, hűvös éjszakák: támad a szürkepenész!

Az őszi időszak egyik legveszélyesebb kórokozója a szürkepenész. Az időjárási viszonyok és a gazdák figyelmetlenségének kombinációja a fertőzés tömeges fellépéséhez vezethet, ami hatalmas terméskiesést jelent. Érdemes tehát komoly figyelmet fordítani erre a betegségre, pontosabban az ellene való védekezésre. Ugyanis a fertőzés csírái óhatatlanul is minden fóliasátorban jelen vannak.

Hogyan támad?

Mint már említettük, a fóliasátrakban a kórokozó meglétében szinte biztosak lehetünk, csak a számára kedvező feltételekre vár. Az egyik ilyen feltétel a nedvesség. A szellőztetés elégtelenségéből adódóan sokáig nedves növényeken szinte biztos a fertőzés. 

Tovább segíti a fertőzés fellépését és terjedését az egyre hosszabb éjszakákkal járó egyre hosszabb harmatos időszak, valamint hogy a termés a hideg éjszakák folyamán annyira áthül, hogy sokszor még délben sem tud a harmatpont fölé átmelegedni. Ez azt jelenti, hogy a bogyók még délben is vizesek, harmatosak lesznek. Igaz ugyan, hogy a hőmérsékleti optimuma 25 0C, de 5 és 40 0C között bármikor képes a kórokozásra. A hosszan tartó nedvesség kombinációja a számára kedvező hőmérsékleti tartománnyal pedig biztos recept a betegség fellépéséhez.  

Terjedését elősegítik a növényápolásból adódó sebek, de az ép bőrszöveten keresztül is képes bejutni a növénybe.

Hogyan ismerjük fel?

A paradicsom levelén megjelenő tünetek igen jellegzetesek. Általában a levél vége felől támad, megfertőzi a levélnyelet is, s a fertőzött rész lelóg. Általában megjelenik rajta a jellegzetes szürke penészgyep is.

A paradicsom termésén kétféle tünetet okozhat. Az egyik tünet a bogyórothadás, amikor a termés egyre növekvő foltban elkezd rothadni, s a bogyók lehullnak. A másik tünet, amikor a bogyókon apró, 2-3 mm átmérőjű kerek foltok láthatók, középen tűszúrásnyi sebbel. A foltok körül világos, viaszos bevonatra emlékeztető, gyűrűszerű rajzolat jelenik meg, amelyek nem alakulnak ugyan át lágyrothadássá, de a termés eladhatóságát (árát) nagyban csökkenti.

Hogyan védekezzünk?

A szürkepenész elleni védekezésben nagy szerepe van a megelőzésnek. E célból több teendőnk is van. Az első, a növényi maradványok eltávolítása a fóliasátorból. Ez vonatkozik mind a szezon közbeni zöldmunkákra (levelezés, kacsok eltávolítása), mind a szezon végi nagytakarításra. A második, a zöldmunkák utáni gyors sebgyógyulás biztosítása fűtéssel, szellőztetéssel, minimális sebfelülettel. A harmadik, de talán legfontosabb megelőzési teendőnk, a páralecsapódás megakadályozása, vagy legalább is gyors felszáradása rendszeres szellőztetéssel (akár egyidejű fűtéssel is).

A vegyszeres védekezésnél tudnunk kell, hogy gyógyítani nem, csak leállítani tudjuk a további fertőzést. Ezért fontos, hogy idejében, a legelső tünetek megjelenésekor, de akár megelőző jelleggel is kezdjük meg a védekezést a szürkepenész ellen.  

A megelőző vegyszeres védekezést a kombinált hatásspektrumú permetszerek helyes megválasztásával érdemes elvégezni. Ez azt jelenti, hogy például ha amúgy védekeznünk kell a fitoftóra ellen, akkor olyan permetszert használunk, amely egyben a szürkepenész ellen is jó mellékhatással bír. Ilyenkor ajánljuk például a Shavit-ot, vagy az Amisztár-t stb. 

Amennyiben már fellépett a fertőzés, vagy az időjárási körülmények ezt megkövetelik, indokolttá válhat a speciális szürkepenész elleni szerek használata. Ilyenek a már rég ismert Teldor, a Switch, a Sygnum, vagy a lagújabb sláger, a Luna Sensation. 

Az utóbbi időben több új szer is megjelent a gazdaboltok polcain, amelyek hatásosak lehetnek ugyan a szürkepenész ellen, de a felhasználásuk igen kockázatos lehet. Ugyanis ezeknek a vegyszereknek a többségét a szőlő védelmére fejlesztették ki, arra is van engedélyeztetve. A szőlőnél megtehetik azt, hogy egy hosszú, több hetes élelmezésügyi várakozási időt is előírjanak az engedélyeztető hatóságok, de a már érésben lévő paradicsomállományban ez betarthatatlan.

Mit ajánl a Mesterséges Intelligencia?

Haladjunk egy kicsit a korral, és kérdezzük meg az egyik legnépszeűbb MI-szolgáltatást, hogy a a paradicsom szürkepenészes rothadása ellen mely permetszerek a leghatásosabbak. Természetesen ezeket az adatokat, ajánlásokat több forrásból is ellenőrizni kell, mielőtt felhasználnánk! 

„A paradicsom szürkepenészes rothadása (Botrytis cinerea) elleni védekezésre számos vegyszer alkalmazható. Íme tíz hatékony készítmény, amelyek gyakran ajánlottak a botritisz ellen, és azok ideális hőmérsékleti tartománya:

  1. Switch 62.5 WG (cyprodinil + fludioxonil). Ideális hőmérséklet: 10-25°C. Ez a kombináció széles spektrumú védelmet nyújt.
  2. Signum (boscalid + pirak­lostrobin). Ideális hőmérséklet: 10-25°C. Jól működik hűvösebb és enyhe időjárásban.
  3. Teldor 500 SC (fen­hexamid). Ideális hőmérséklet: 10-20°C. Kifejezetten hatékony a szürkepenész ellen hűvösebb körülmények között.
  4. Scala SC (pyrimethanil). Ideális hőmérséklet: 10-25°C. Hatékony a fertőzési folyamat korai szakaszában.
  5. Cantus (boscalid). Ideális hőmérséklet: 10-25°C. Széles spektrumú gombaölő szer, mely jól működik mérsékelt hőmérsékleten.
  6. Rovral Aquaflo (ipro­dione). Ideális hőmérséklet: 10-20°C. Jó választás hűvösebb időjárási körülmények között.
  7. Luna Privilege (fluopy­ram). Ideális hőmérséklet: 10-25°C. Hatékony a botritisz ellen és jól működik mérsékelt hőmérsékleten.
  8. Serenade ASO (Bacillus subtilis). Ideális hőmérséklet: 15-30°C. Biológiai készítmény, amely jobban működik enyhébb hőmérsékleten.
  9. Prolectus (fenpyrazamine). Ideális hőmérséklet: 10-25°C. Kifejezetten hatékony Botrytis ellen, különösen mérsékelt hőmérsékleten.
  10. Prestop (Gliocladium catenulatum). Ideális hőmérséklet: 15-25°C. Biológiai készítmény, amely jól alkalmazható mérsékelt hőmérséklet mellett.

Általános hőmérsékleti javaslat:
A legtöbb vegyszer mérsékelt hőmérsékleten (10-25°C) működik a legjobban, mivel ilyenkor a gombák szaporodása is aktív. A túl magas vagy túl alacsony hőmérséklet ronthatja a hatékonyságot.”

Gál I., 
az „Egán Ede” KGK” JA falugazdásza, 
a „Pro Agricultura Carpatika” KMJA munkatársa
Forrás: karpatinfo.net